Podsumowanie działalności po odsłonieciu rzeźby Misia Wojtka 1 września 2019 roku

 Fundacja zbierała fundusze organizując publiczne zbiórki pieniężne w Sopocie.  Kontynuowała współpracę z ‘Balem Polskim’ i Klubem Przyjaciół Misia Wojtka w Londynie, aktywnie zbierając dotacje niezbędne do sfinalizowania naszego projektu. Dodatkowo stworzyliśmy platformę internetową ‘gofundme’

W roku 2019 Fundacja otrzymała od Rady Miasta Sopotu i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ostateczną zgodę na posadowienie rzeźby Misia Wojtka –żołnierza na skarpie położonej w górnej części deptaka im. Bohaterów Monte Cassino, a należącej do terenu parafii kościoła garnizonowego p.w. Św. Jerzego.

Rzeźbiarz pan Paweł Sasin od stycznia do sierpnia pracował nad modelem niedźwiedzia, wykonując go najpierw w glinie, potem w gipsie, a na koniec w brązie.

Wykonanie pomnika w brązie Fundacja powierzyła odlewni Panów Andrzeja i Piotra Garstków w Śremie koło Poznania.

Inne prace obejmowały przygotowanie terenu pod rzeźbę, t.j. wykonanie odpowiedniego oświetlenia i architektury zielonej.

W sierpniu uzbieraliśmy odpowiednią sumę pozwalającą nam 1 września 2019 r. odsłonić w Sopocie zasadniczą rzeźbę niedźwiedzia Wojtka w hołdzie wszystkim żołnierzom walczącym o wolność Polski podczas II Wojny Światowej.  Kilka zdjec poniżej ilustruje tę uroczystość a link:

Odsłonięcie rzeźby misia Wojtka w Sopocie. Przemawia Ewa Rakowska – YouTube

przedstawia relacje z odsłonięcia.

W roku 2020 wykonano tablicę informacyjna w języku polskim i angielskim opisującą historię Misia Wojtka.  Została ona umieszczona na murze oddzielającym rzeźbę od ul. Bohaterów Monte Cassino.  Tablica ta jest chętnie czytana przez mieszkańców i turystów odwiedzających Sopot. Fundacja jest bliska osiągnięcia podstawowych celów i w związku z tym zakończenia działalności. Pozostaje jedynie uzupełnienie rzeźby o źołnierski plecak.  Jest to zadanie na rok 2021.

MW-Sopot-1 MW-Sopot B Krystyna Ivel odslinla Misia Wojtka razem z prof. Czeslawem Poznanskim MW-Sopot C    MW-Sopot 1

Zostaw odpowiedź

  • nie będzie opublikowany

XHTML: Możesz użyć tych tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>