Majowa Aktywność Fundacji

Szefowa Fundacji – Ewa z całym zastępem pomocników stara się zapewnić środki na sfinalizowanie pomnika Misia Wojtka.  Jej ostatnia inicjatywa to tzw. „crowd-funding”, który umożliwia dotarcie do wielu ludzi na całym świecie i zainteresowanie ich projektem do tego stopnia, że zdecydują się go materialnie wspomóc. Proszę zobaczcie sami, oto link: https://www.gofundme.com/f/build-wojtek-the-hero-bear-a-statue-in-sopot

 W samym Sopocie sprawa zbliżającego się szybkimi krokami odsłonięcia pomnika Misia Wojtka żołnierza, planowanego na 1 września, stała się jeszcze bardziej znana, kiedy w 75-tą rocznicę bitwy o Monte Cassino 18 maja 2019 w kościele garnizonowym p.w. św. Jerzego miała miejsce uroczysta msza święta celebrowana przez prałata ks. płk Jana Wołyńca.  Potem w pomieszczeniach parafialnych została otwarta wystawa upominająca tamte czasy.  Trwała trzy dni i cieszyła się powodzeniem wśród mieszkańców oraz gości Sopotu. Jedna z mieszkanek Sopotu – Pani Oleńka Szymańska-Bukowska postanowiła wyrazić swoją wdzięczność organizatorce przekazując Jej medal jaki sama dostała w 2001r. na 100-lecie Sopotu.  Jego zdjęcie jest pokazane poniżej.

MW-Ewa medal

 

 

47. Bal Polski w Londynie

47_bal_polski_invitation_go
2-go lutego 2019 r. w podwojach londyńskiego Hurlingham Club odbył się 47. Bal Polski. W wytwornych kreacjach tańczyły piękne panie i eleganccy panowie.
Zatańczył również Miś Wojtek, który specjalnie na tę uroczystą okazję 2 dni wcześniej przyleciał Wizzair-em z Poznania do Londynu. 50-centymetrowy model rzeźby Misia Wojtka dla Sopotu odlany z brązu w Garstka studio w Śremie i ważący 30 kg podróżował samolotem jako pełnoprawny pasażer, przypięty pasami i wyposażony we własną kartę pokładową.
MW Fotel2019 MW-Bilet2019
Na balu polskim, przykryty biało-czerwoną flagą, został uroczyście odsłonięty przez córkę gen. Andersa, panią senator Annę Marię Anders oraz córkę jednego ze swoich opiekunów, Jerzego Szwajka, panią Grażynę Kleiber.
MW-czeka
MW-Odslona2019
Miś wkroczył na balową aukcję w akompaniamencie poetyckiej piosenki o jego życiu w wykonaniu Oli Forman, której na akustycznej gitarze towarzyszył Fabio Fidanza.
MW-odsloniety
Aukcja przeznaczona na 3 cele charytatywne była iście dynamiczna i przyniosła organizatorom £42000. Część tego zysku zasili konto Fundacji na Rzecz Budowy Pomnika Misia Wojtka w Sopocie.
Nowymi właścicielami „naszej” statuetki zostali wielcy miłośnicy historii i postaci Misia Wojtka, polsko-angielskie małżeństwo z Warszawy, pani Kamila Nosarzewska i pan Chris Skinner.
Jako że ich główną rezydencją jest Warszawa, następnego dnia Miś Wojtek poleciał razem z nimi, tym razem British Airways, prosto do polskiej stolicy.
MW Nabywcy2019

I tak stopniowo spełnia się marzenie żołnierzy 22-ej Kompanii Transportowej o powrocie do Polski. Prawie wszyscy z nich odeszli już na wieczną wartę, ale teraz wracają do kraju razem z Misiem.
To im oddajemy hołd głosząc historię Misia Wojtka.

Miś Wojtek na kolejnym balu!

Z wielką przyjemnością informujemy wszystkich przyjaciół Misia Wojtka, że nasz niezwykły bohater ponownie „zatańczy” na polskim balu w Londynie.

Komitet organizacyjny 47-go Balu Polskiego postanowił objąć swoim patronatem naszą Fundację na Rzecz Budowy Pomnika Misia Wojtka w Sopocie.   Podczas dorocznej zabawy 2 lutego 2019 r. tym razem w podwojach eleganckiego Klubu Hurlingham w dzielicy Fulham w Londynie, planujemy zaprezentować prototyp pomnika w postaci rzeźby z brązu o wyskości ok. 45 cm.  Model ten następnie zostanie wystawiony na aukcji, z której zysk zasili konto naszej Fundacji i umożliwi finalizację pomnika.  Jego odsłonięcie planujemy na 1-go września 2019 r. w 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

46. Bal Polski w Londynie

46 Bal Polski Znak 3 lutego 2018 r. odbył się w Londynie 46 z kolei Bal Polski. 

Nasza Fundacja był reprezentowana przez prezesa Ewę Rakowska-Eggar oraz członka zarządu Annę Suchocką.  Ewa-Ania

Towarzyszyło im 10 pluszowych misiów ’Wojtków’, które zostały wystawione na publiczną aukcję.  Misie na bal czekaja

Cztery z nich miały zawieszki podpisane przez córkę gen. W. Andersa, Pania  Annę Marię Anders – gościa honorowego balu. AM Anders i misie

Niespodzianką wieczoru i muzycznym wprowadzeniem do misiowej aukcji był taniec do melodii:  ‘stary niedźwiedź mocno śpi…’ w wykonaniu zespołu folklorystycznego ‘Młody Las’.

Mlody Las

W rezultacie aukcji zebrano niebagatelną kwotę £2000, która wzmocni fundusz budowy naszego pomnika.

money

Najbardziej szczodrym ofiarodawcą był Pan Marcin Szewczyk.

Marcin Szewczyk

Pomnik Misia wojtka w Edynburgu

W sobotę 7 listopada 2015 został odsłonięty w Edynburgu w zachodniej części Princes Street Gardens pomnik Niedźwiedzia Wojtka. Został On uwieczniony w brązie razem ze swoim opiekunem.
Edynburski pomnik zaprojektował Raymond Muszyński z pracowni Morris & Steedman Associates, a towarzyszącą mu płaskorzeźbę przedstawiającą wojenną historię niedźwiedzia wykonał rzeźbiarz Alan Beattie Herriot. Inicjatorem przedsięwzięcia jest fundacja „Wojtek Memorial Trust”, założona przez Aileen Orr, autorkę książki o niedźwiedziu Wojtku. Organizacja od wielu lat zbierała pieniądze na monument, który kosztował ok. 300 tys. funtów.
W uroczystości wzięli udział Lord Provost Edynburga Donald Wilson, ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków, polscy weterani, reporterzy z gazet i stacji telewizyjnych oraz około 1000 przechodniów.
Edynburg-ambasador 7Nov15
MisW-Scotland 2015

Film ze zbiórki 18.05.2014

Jan Mystkowski – Przyjaciel Klubu Misia Wojtka nakręcił 18 maja 2014 a potem zmontował krótki film dokumentujący kolejna zbiórkę pieniędzy na pomnik Misia Wojtka.

Obchody 70-lecia Bitwy o Monte Cassino w Sopocie

Ksiądz prałat pułkownik Jan Wołyniec, proboszcz parafii św. Jerzego w Sopocie odprawił w sobotę wieczorem 17 maja 2014 uroczystą mszę świętą poświęconą 70-tej rocznicy zwycięstwa w Bitwie o Monte Cassino.
Była to szczególna msza oparta na poetyckiej relacji ilustrującej ostatnie chwile naszych żołnierzy tuż przed zdobyciem klasztoru Monte Cassino i zatknięciem biało-czerwonego sztandaru na jego gruzach. Poruszającej opowieści towarzyszyła piękna oprawa muzyczna w wykonaniu skrzypaczki i wokalistki Pani Katarzyny. Był to swoisty hołd złożony naszym bohaterom w 70-tą rocznice zwycięstwa pod Monte Cassino.  Na mszy oprócz parafian i zaproszonych gości obecny był również włodarz miasta Sopotu Pan Prezydent Jacek Karnowski.

Kościół św. Jerzego w Sopocie

Kościół św. Jerzego w Sopocie

Wnętrze Kościoła św. Jerzego w Sopocie

Wnętrze Kościoła św. Jerzego w Sopocie

Ks. Prałat Płk Jan Wołyniec wygłasza kazanie

Ks. Prałat Płk Jan Wołyniec wygłasza kazanie

Po mszy, w sali parafialnej kościoła św. Jerzego odbył się wernisaż sztuki dziecięcej poświęcony niezwykłemu uczestnikowi tej bitwy – Misiowi Wojtkowi.

Podsumowanie konkursu plastycznego o Misiu Wojtku w sali parafialnej kościoła św. Jerzego przez Panią Annę Langowską

Podsumowanie konkursu plastycznego o Misiu Wojtku w sali parafialnej kościoła św. Jerzego przez Panią Annę Langowską

Pierwszy rzad od lewej: Kalina, Marysia, Emilka Drugi rząd od lewej: Andrzej Fórmaniak, Barbara Kowlaczyk i Mirosław Kosecki śpiewają "czerwone maki"

Pierwszy rzad od lewej: Kalina, Marysia, Emilka
Drugi rząd od lewej: Andrzej Fórmaniak, Barbara Kowlaczyk i Mirosław Kosecki
śpiewają „czerwone maki”

Udział w konkursie plastycznym wzięło ponad 500 dzieci z trzech szkół podstawowych: nr 81 w Gdańsku-Osowej, nr 8 w Sopocie oraz szkoły sobotniej języka polskiego w Crawley pod Londynem. Wystawiono ca 60 najciekawszych prac, indywidualnych i zbiorowych.

Nagrodami wyróżniono następujące dzieci:
Emilia Zdrojewska – V klasa, Szkoła Podstawowa nr 8 w Sopocie
Karolina Dróżdż – III E klasa, Szkoła Podstawowa nr 81 w Gdańsku-Osowej
Małgorzata Lipińska – V A klasa, Szkoła Podstawowa nr 81 w Gdańsku-Osowej
Amelia Biernacka – klasa I A, Szkoła Podstawowa nr 81 w Gdańsku-Osowej
John Paul  i Marie-Yvette Dennis - ze szkoły sobotniej języka polskiego w Crawley pod Londynem

Na dole w środku praca Emilii Zdrojewskiej

Na dole w środku praca Emilii Zdrojewskiej

Praca Małgorzaty Lipińskiej

Praca Małgorzaty Lipińskiej

Karolina Dróżdż i Jej praca

Karolina Dróżdż i Jej praca

Razem z Prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim nagrody wręczała Prezes Fundacji Budowy Pomnika Misia Wojtka w Sopocie.

Razem z Prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim nagrody wręczała Ewa Rakowska – założycielka Fundacji Budowy Pomnika Misia Wojtka w Sopocie. Nagrodę otrzymuje Emilia Zdrojewska.

Nagrody wręczała również Anna Langowska (pomysłodawczyni konkursu)

Nagrody wręczała również Anna Langowska z Fundacji Budowy Pomnika Misia Wojtka w Sopocie i pomysłodawczyni konkursu.

Jagoda Nerko - współautorka pracy zbiorowej 5 - 6 latków Miś Wojtek z włóczki -  Szkoła Podstawowa nr 81

Jagoda Nerko – współautorka pracy zbiorowej 5 – 6 latków Miś Wojtek z włóczki – Szkoła Podstawowa nr 81

Miś Wojtek swoją historią łączy pokolenia

Miś Wojtek swoją historią łączy pokolenia

Następnego dnia na sopockim deptaku odbyła się druga już zbiórka publiczna na cel budowy pomnika. Członkom fundacji pomagały w 2-godzinnej zbiórce harcerki z 16 Sopockiej Drużyny Harcerskiej “Ad Astra”.
Tym razem dzięki hojności mieszkańców i gości Sopotu zebraliśmy 1769 zł i 28 groszy.

Harcerki z 16 Sopockiej Drużyny Harcerskiej “Ad Astra i Ewa Rakowska

Harcerki z 16 Sopockiej Drużyny Harcerskiej “Ad Astra i Ewa Rakowska

Wąż układany z darowizn rośnie

Wąż układany z darowizn rośnie

Po zbiórce przyjmowaliśmy na wystawie wizyty wielu gości zainteresowanych legendą Misia Wojtka widzianą oczami dzieci. Odwiedził nas również ksiądz arcybiskup senior gdański Tadeusz Gocłowski, którego zachwyciła wyobraźnia, talent i zrozumienie tematu przez młodych artystów.

ks.abp senior gdański Tadeusz Gocłowski podziwia prace

ks.abp senior gdański Tadeusz Gocłowski podziwia prace

 

ks.abp senior gdański Tadeusz Gocłowski dał wyraz poparcia dla inicjatywy pomnika Misia Wojtka w Sopocie wspierając naszą zbiórkę hojnym datkiem do skarbonki.

ks.abp senior gdański Tadeusz Gocłowski dał wyraz poparcia dla inicjatywy pomnika Misia Wojtka w Sopocie wspierając naszą zbiórkę hojnym datkiem do skarbonki.

Wydanie Albumu „Wojtek”

1-go Grudnia 2013 w miłym pubie w centralnym Londynie Pani Krystyna Ivell zorganizowała spotkanie zwiazane z wydaniem unikalnego albumu o Misiu Wojtku, który zwiera kolekcje zdjęć, opowiadań od świadków znających misia Wojtka oraz anegdot.  Album Wojtek został wydany w limitowanym do 1000 sztuk nakładzie, którego każda kopia ma unikalny numer.

Publikacja albumu zbiegała sie z 50-tą rocznica misia Wojtka śmierci, 2 grudnia 1963 w Edynburskim ZOO.

 Krystyna Ivell Autorka albumu: Krystyna Ivell

 Album Mis WojtekAlbum „Wojtek”

Lady McEwanLady Brigid Cecilia McEwen

Na spotkanie przybyło wielu sympatyków historii misia Wojtka.  Brigid Lady McEwen wygłosiła okolicznościowe przemówienie.  Przygrywał zespół Will Hooda: „The Swinging Ninjas”.

Will Hunt Band Will Hood Band: „The Swinging Ninjas”

J Lasocki-R Lucas-E Eggar Fani Misia Wojtka: Janek Lasocki, Ewa Eggar-Rakowska i Richard Lucas

50 rocznica

Dzisiaj, 2-go grudnia 2013 r. mija 50 lat od śmierci Misia Wojtka w edynburskim ogrodzie zoologicznym.
Utrwalajmy wspólnie jego legendę, bo on na pewno na nią zasłużył!

Rysunek przedstawiający Misia Wojtka

Polska szkoła w Crawley przyjmuje imię Misia Wojtka

W sobotę 30 listopada polska szkoła w Crawley przyjęła imię niedźwiedzia Wojtka. Odsłonięcia nowego szkolnego godła dokonał pan Ludomir Lasocki, syn autora pierwszej książki o Misiu spod Monte Cassino.

photo-6

Pod kierownictwem dyrektor szkoły, pani Renaty Jareckiej, oraz nauczycieli dzieci przygotowały piękny program artystyczny osnuty na historii Misia Wojtka.

photo-4

Nie mogło zabraknąć wzruszającego wykonania „Czerwonych Maków spod Monte Cassino”

Czerwone Maki

Prace plastyczne były pełne wdzięku i fantazji..

photo-2

A samych misiów na szkolną uroczystość przybyło wielu..

dwa misie

Impreza zakończyła się degustacją smakołyków i kawą

photo-7